.

فرهیختگان شریف مهر - کنکور 96 - مشاوره تحصیلی 95
کانال تلگرام ما

لیست قیمت فرآیندپاسخ

لیست قیمت محصولات آموزشی فرهیختگان شریف مهر
موسسه خیریه محک
قانون مندی کسب و کار اینترنتی
خرید آنلاین محصولات
ریاضیات رشته ریاضی
ریاضیات رشته تجربی
خرید آنلاین محصولات فرهیختگان شریف مهر
خرید آنلاین محصولات فرهیختگان شریف مهر
خرید آنلاین محصولات فرهیختگان شریف مهر
خرید آنلاین محصولات فرهیختگان شریف مهر
خرید آنلاین محصولات فرهیختگان شریف مهر
خرید آنلاین محصولات فرهیختگان شریف مهر
خرید آنلاین محصولات فرهیختگان شریف مهر
خرید آنلاین محصولات فرهیختگان شریف مهر
منو سایت
نماد ساماندهی
logo-samandehi
نماد اعتماد موسسه
فرهیختگان شریف مهر
موسسه فرهیختگان شریف مهر
شماره ثبت موسسه: 29912
سال تاسیس: 1391

استعلام موسسه از ثبت اسناد كشور


فرهیختگان شریف مهر
رتبه وبسایت
Check PageRank
رسانه تصویری سایت
رسانه تصویری فرآیند پاسخ
ما را دنبال کنید
فرهیختگان شریف مهر فرهیختگان شریف مهر فرهیختگان شریف مهر فرهیختگان شریف مهر فرهیختگان شریف مهر فرهیختگان شریف مهر فرهیختگان شریف مهر فرهیختگان شریف مهر
محصولات انتشارات برد دکتر چلاجور
خرید کتاب های انتشارات برد دکتر چلاجور
برترین و خلاصه ترین جزوه ریاضی
برترین و خلاصه ترین جزوه ریاضی تند آموز کشور
عضویت در خبرنامه

برای دریافت آخرین مطالب در ایمیل خود کلیک کنید

مشاوره مهندس دربندی
لیست قیمت محصولات فرآیندپاسخ

سلولز celluloseReviewed by Farayand-paskh on Dec 28Rating:

سلولز cellulose

129f.png (350×250)

سلولز ، یک ترکیب آلی با فرمول (C6H10O5)n است که از اتصال صد ها تا هزاران گلوکز به کشل خطی ، تشکیل شده است. برای تشکیل سلولز ، چند صد تا ده هزار گلوکز ، با پیوند گلیکوزیدی بتا ۱ به ۴ به هم متصل می شوند و یک مولکول کاملا خطی و بدون انشعاب درست می کنند.

سلولز بخش اصلی ساختاری دیواره ی اولیه ی گیاهان سبز، بیشتر جلبک ها و اوومیست ها است. سلولز فراوان ترین ماده ی آلی در طبیعت است و ۳۳% کل جرم گیاهان را سلولز تشکیل می دهد. ۴۰ الی ۵۰ درصد از چوب و بیش از ۹۰ درصد از پنبه را سلولز تشکیل می دهد.

این مقاله در حال تکمیل است

برای استفاده ی صنعتی ، سلولز به طور عمده از خمیر چوب و پنبه به دست می آید. به طور عمده ، این سلولز برای تولید کاغذ و مقوا مصرف می شود. علاوه بر این ها ، سلولز را به سلوفان و ابریشم مصنوعی نیز تبدیل می کنند. تبدیل سلولز به مواد سوختی ای مثل اتانول سلولزی در حال بررسی و تحقیق و پژوهش است تا در نتیجه ی آن بتوان از سلولز به عنوان یک ماده ی سوختی استفاده کرد.

برخی از جانوران ( نشخوارکنندگان و موریانه ها ) می توانند سلولز را با کمک میکروارگانیسم هایی که به صورت همزیست ، در لوله گوارشی شان زندگی می کنند، تجزیه نمایند. انسان می تواند سلولز را به قطعات کوچک تری بشکند ولی این قطعات قابل جذب نیستند و به عنوان عامل آبدوست در مدفوع دفع می شوند. رشته های سلولز در مواد غذایی به عنوان فیبر شناخته می شوند و برای عملکرد صحیح لوله گوارشی و تنظیم فلور روده مورد نیاز هستند.

تاریخچه
سلولز در سال ۱۸۳۸ توسط شیمی دان فرانسوی ، آنسلمه پاین Anselme payen کشف شد. وی سلولز را از جرم زیستی گیاهان استخراج کرده و فرمول آن را شناسایی کرد. در سال ۱۸۷۰ ، سلولز برای اولین بار با موفقیت برای ساختن اولین پلیمر ترموپلاستیک مورد استفاده قرار گرفت. این کار توسط کمپانی Hyatt انجام شد. در ۱۹۲۰، هرمن استودینگر Herman Staudinger ساختار پلیمری سلولز را شناسایی کرد. سلولز در ۱۹۹۲ برای اولین بار به طور مصنوعی و بدون استفاده از آنزیم های زیستی توسط کوبایاشی و شودا Kobayashi & Shoda ساخته شد.

محصولات صنعتی
سلولز اصلی ترین ماده تشکیل دهنده کاغذ، مقوا، کارت، تخته و منسوجات ساخته شده از پنبه، کتان و دیگر فیبر های گیاهی است. سلولز را می توان به سلوفان ، یک فیلم شفاف نازک ، یا ابریشم مصنوعی تبدیل کرد. ابریشم مصنوعی مهم ترین فیبری است که از آغاز قرن ۲۱ برای ساختن پارچه های مختلف استفاده شده است. سلولز و ابریشم مصنوعی ، هر دو به عنوان فیبر های سلولز نو سازی شده شناخته می شوند. آن ها معمولا دارای ساختار پلیمری مشابهی با سلولز هستند و از خمیر به وجود می آیند. یک فرآیند جدید تر و به صرفه تر برای ساختن ابریشم مصنوعی ، روش Lyocell است . سلولز کادخ ی خام سازنده ی نیتروسلولز است که در ساختن باروت بدون دود کاربرد دارد. همچنین در ساختن سلولوئید نیز ماده ی اصلی به شمار می رود. سلولوئید در ساختن فیلم های دوربین های عکاسی و فیلم برداری از سال ۱۹۳۰ استفاده شده است.

سلولز در سلول گیاهی

از سلولز برای ساختن اجزای چسبنده و آب دوستی مثل متیل سلولز و کربوکسی متیل سلولز استفاده می شود که در متصل کردن کاغذ دیواری استفاده می شوند. سلولز میکروکریستاله و سلولز پودر شده موادی هستند که به عنوان متراکم کننده های بی اثر در قرص های دارویی استفاده می شوند. همچنین از این مواد به عنوان پایدار کننده در مواد غذایی فرآوری شده استفاده می شود.

سلولز در آزمایشگاه ها نیز به عنوان فاز ثابت در آزمایش کروماتوگرافی لایه نازک ( TLC ) استفاده می شود. همچنین الیاف سلولز در فیلتراسیون مایع هم نقش دارند. عایق سلولزی ساخته شده از کاغذ های باز یافتی ، امروزه به عنوان یک عایق سبز و طبیعت دوست طرفدارانی زیادی دارد. می توان با ترکیب آن با بوریک اسید به عنوان یک عایق ضد اشتعال نیز استفاده کرد.

عایق های سلولزی که از کاغذ های باطله و بازیافتی ساخته می شوند در حال تبدیل شدن به یک ماده محبوب هستند که هیچ آسیبی نیز به طبیعت وارد نمی کنند. این مواد را می تواند در صورت تیمار با بوریک اسید به عنوان عایق های ضد حریق نیز استفاده کرد

سلولز دارای بخش های کریستالی و بخش های آمورف (بدون شکل منظم ) می باشد. در اثر تیمار کردن با اسید، بخش های آمورف شکسته و نانوکریستال های سلولز را تشکیل می دهند. این ماده یک ماده با ارزش است که خواص ویژه زیادی دارد. نانو کریستال های سلولزی اخیرا به عنوان فاز پر کننده در تهیه نانوکامپوزیت های زیستی دارای خواص فوق العاده حرارتی و مکانیکی به کار می رود.

منبع سلولز و مواد انرژی زا
اصلی ترین ماده انرژی زا (سوزنده) غیر غذایی طبیعت سلولز می باشد. و لیگنین در رتبه دوم قرار گرفته است. مواد سوزنده غیر غذایی از مواد خوردنی و غذایی انرژی بیشتری تولید می کنند و از طرفی نیز کم هزینه تر و در دسترس تر هستند.

ساختار و خواص سلولز
رشته های موازی سلولزسلولز یک ماده بی طعم، بی بو و آبدوست است که دارای زاویه تماس ۲۰-۳۰ درجه می باشد. ( زاویه تماس زاویه ای فاکتوری است برای نشان دادن میزان خیس شوندگی یک ماده و عبارت است از زاویه ای که قطره آب روی سطحی آز آن ماده با همان ماده تشکیل می دهد) سلولز در آب و در بیشتر حلال های آلی حل می شود. سلولز را می توان به اجزای زیستی سازنده آن یعنی مولکول های گلوکز تجزیه کرد. این تجزیه در حضور آنزم های زیستی یا در حضور اسیدی با دمای بالا انجام می گیرد.

سلولز از مولکول های D- گلوکز ساخته می شود که با پیوند های β۱→۴ گلیکوزیدی به هم متصل می شوند. این نوع پیوند با پیوند α۱→۴ موجود در گلیکوژن و نشاسته و سایر پلیمر های قندی متفاوت است و به همین دلیلی است که در بدن جانوران هیچ آنزیمی برای تجزیه سلولز ساخته نمی شود. سلولز برخلاف سایر پلیمر های قندی یک حالت صاف و رشته ای و بدون شاخه دارد و به شکل رشته های موازی با هم قرار میگیرد.

سنجش مواد حاوی سلولز
بیوسنتز سلولز
تجزیه سلولز
همی سلولز
مشتقات سلولز

  • برچسب ها :

  • 9 + = 17

    برای دریافت رایگان نکات کنکوری کافیست مشخصات خود را به شماره 09121247864 پیامک کنید ! و پیامک های ما رو رایگان بخونید

    نماد اعتماد الکترونیکی بانک ملت به پرداخت ملت سازمان سنجش و آموزش کشور وزارت آموزش و پرورش وزارت علوم و تحقیقات و فناوری
    به ما امتیاز دهید