.

فرهیختگان شریف مهر - کنکور 96 - مشاوره تحصیلی 95
کانال تلگرام ما

لیست قیمت فرآیندپاسخ

لیست قیمت محصولات آموزشی فرهیختگان شریف مهر
موسسه خیریه محک
قانون مندی کسب و کار اینترنتی
خرید آنلاین محصولات
ریاضیات رشته ریاضی
ریاضیات رشته تجربی
خرید آنلاین محصولات فرهیختگان شریف مهر
خرید آنلاین محصولات فرهیختگان شریف مهر
خرید آنلاین محصولات فرهیختگان شریف مهر
خرید آنلاین محصولات فرهیختگان شریف مهر
خرید آنلاین محصولات فرهیختگان شریف مهر
خرید آنلاین محصولات فرهیختگان شریف مهر
خرید آنلاین محصولات فرهیختگان شریف مهر
خرید آنلاین محصولات فرهیختگان شریف مهر
منو سایت
نماد ساماندهی
logo-samandehi
نماد اعتماد موسسه
فرهیختگان شریف مهر
موسسه فرهیختگان شریف مهر
شماره ثبت موسسه: 29912
سال تاسیس: 1391

استعلام موسسه از ثبت اسناد كشور


فرهیختگان شریف مهر
رتبه وبسایت
Check PageRank
رسانه تصویری سایت
رسانه تصویری فرآیند پاسخ
ما را دنبال کنید
فرهیختگان شریف مهر فرهیختگان شریف مهر فرهیختگان شریف مهر فرهیختگان شریف مهر فرهیختگان شریف مهر فرهیختگان شریف مهر فرهیختگان شریف مهر فرهیختگان شریف مهر
محصولات انتشارات برد دکتر چلاجور
خرید کتاب های انتشارات برد دکتر چلاجور
برترین و خلاصه ترین جزوه ریاضی
برترین و خلاصه ترین جزوه ریاضی تند آموز کشور
عضویت در خبرنامه

برای دریافت آخرین مطالب در ایمیل خود کلیک کنید

مشاوره مهندس دربندی
لیست قیمت محصولات فرآیندپاسخ

محققان موفق شدند سلاح جنگی باکتری ها را تخریب کنندReviewed by Farayand-paskh on Dec 27Rating:

محققان موفق شدند سلاح جنگی باکتری ها را تخریب کنند

130f.png (350×250)

باکتری های خطرناکی مثل استافیلوکوکوس اورئوس که به نوبه ی خود می توانند برای برخی از افراد کشنده باشند، از سلاح های میکروسکوپی و نانو سلاح هایی برای کشتن سلول های میزبان استفاده می کنند. این باکتری ها قادرند مولکول های کوچکی را به شکل دارت به سمت سلول هدف نشانه بروند. این سلاح های بیولوژیک ، با سوراخ کردن غشای سلول های میزبان، آن ها را از پا در می آورند.

محققان EPFL توانستند این سلاح باکتری ها را با استفاده از روش ها و ابزار های جدید تخریب نمایند. نتایج این بررسی ها که در نشریه Nature Chemical Biology به چاپ رسیده است، روش های جدیدی را برای مبارزه با عوامل بیماری زای انسانی پیشنهاد می کند

برای حمله ی باکتری به سلول میزبان ، سلاح باکتری باید ابتدا به سطح سلول هدف متصل شود. در سطح سلول مهاجم، یک مجموعه ی پروتئینی متشکل از ۷ پروتئین وجود دارد که در مواقع طبیعی پیچ و تاب خورده و با کمک هم یک ساختار حلقه ای را تشکیل می دهند. محققان متوجه شدند این پروتئین ها چگونه در مواقع لزوم با پیچ و تاب خوردن مجدد ساختاری خار مانند را تشکیل می دهند.

باکتریماشه ی این سلاح نانوبیولوژیک ، یک مولکول شیمیایی دیگر است که با اتصال به آنزیم های سطحی سلول میزبان فعال می شود. با فعال شدن این مولکول شروع کننده، بقیه ی پروتئین های سلاح باکتری تغییر شکل داده و به شکل یک خار در می آیند که می تواند غشای سلول هدف را تخریب کرده و منجر به مرگ آن شود.

مکانیک در سطح مولکولی
در این سلاح های نانوبیولوژیک هیچ فرآیند شیمیایی رخ نمی دهد. مکانیسم عملکرد این سلاح های بیولوژیک مکانیکی است اما مکانیک در سطح نانو و در سطح مولکول ها. استافیلوکوکوس ها برای مثال یکی از شایع ترین عوامل عفونت های بیمارستانی هستند که جان انسان های زیادی را تحدید می کنند. ما می توانیم با دست یابی به موادی که جلوی تشکیل ساختار “خار مانند” در باکتری ها را می گیرد و پوشاندن ابزار بیمارستانی مثل کاتتر ها با این مواد، جلوی بخش اعظم عفونت های بیمارستانی را بگیریم.

همچنین این محققان توانستند مکانیسم دقیق تغییر مکانیکی پروتئین ها برای تشکیل ساختار خار را نیز متوجه شوند.

ممانعت کردن از فرایند تهاجم باکتری
“گیسو ون در گوت” یکی از دانشمندان موثر در این تحقیقات می گوید : ما میتوانیم مواد و وسایل بیمارستانی مثل کاتتر ها را با موادی بپوشانیم که جلوی تشکیل ساختار حلقه و ساختار خار مانند را بگیرند. در نتیجه ی این کار می توانیم از تهاجم میکروب ها به سلول ها و بدن میزبان جلوگیری کرده و به این شکل از بخش اعظمی از عفونت های بیمارستانی جلوگیری نماییم.

هدف این اقدامات، نشانه گرفته سلاح های تهاجمی باکتری ها برای مقابله آن ها است. این عملکرد می تواند از اهمیت زیادی برخوردار باشد به خصوص در عصر امروزی که دنیای زیستی ، باکتری های مقاوم به انتی بیوتیک زیادی را به خود میبیند. استافیلوکوک ها یکی از باکتری های مهمی هستند که در طی تکامل در سالیان گذشته توانسته به بیشتر آنتی بیوتیک های ساخت دست بشر مقاوم شوند و در نتیجه ی این اتفاق ، درمان عفونت های ناشی از این باکتری ها به کابوس شب پزشکان و محققان تبدیل شده است.

استفاده از موادی این چنینی برای مقابله با سلاح های باکتری ها به جای خود آن ها، علاوه بر اثری فوق العاده که می تواند بر کنترل عفونت های باکتریایی داشته باشد، جلوی تکامل راه های مقابله با این مواد را نیز میگیرد.

منبع:

Matteo T Degiacomi, Ioan Iacovache, Lucile Pernot, Mohamed Chami, Misha Kudryashev, Henning Stahlberg, F Gisou van der Goot, Matteo Dal Peraro. Molecular assembly of the aerolysin pore reveals a swirling membrane-insertion mechanism. Nature Chemical Biology, 2013

  • برچسب ها :

  • 2 + = 11

    برای دریافت رایگان نکات کنکوری کافیست مشخصات خود را به شماره 09121247864 پیامک کنید ! و پیامک های ما رو رایگان بخونید

    نماد اعتماد الکترونیکی بانک ملت به پرداخت ملت سازمان سنجش و آموزش کشور وزارت آموزش و پرورش وزارت علوم و تحقیقات و فناوری
    به ما امتیاز دهید