.

فرهیختگان شریف مهر - کنکور 96 - مشاوره تحصیلی 95
کانال تلگرام ما

لیست قیمت فرآیندپاسخ

لیست قیمت محصولات آموزشی فرهیختگان شریف مهر
موسسه خیریه محک
قانون مندی کسب و کار اینترنتی
خرید آنلاین محصولات
ریاضیات رشته ریاضی
ریاضیات رشته تجربی
خرید آنلاین محصولات فرهیختگان شریف مهر
خرید آنلاین محصولات فرهیختگان شریف مهر
خرید آنلاین محصولات فرهیختگان شریف مهر
خرید آنلاین محصولات فرهیختگان شریف مهر
خرید آنلاین محصولات فرهیختگان شریف مهر
خرید آنلاین محصولات فرهیختگان شریف مهر
خرید آنلاین محصولات فرهیختگان شریف مهر
خرید آنلاین محصولات فرهیختگان شریف مهر
منو سایت
نماد ساماندهی
logo-samandehi
نماد اعتماد موسسه
فرهیختگان شریف مهر
موسسه فرهیختگان شریف مهر
شماره ثبت موسسه: 29912
سال تاسیس: 1391

استعلام موسسه از ثبت اسناد كشور


فرهیختگان شریف مهر
رتبه وبسایت
Check PageRank
رسانه تصویری سایت
رسانه تصویری فرآیند پاسخ
ما را دنبال کنید
فرهیختگان شریف مهر فرهیختگان شریف مهر فرهیختگان شریف مهر فرهیختگان شریف مهر فرهیختگان شریف مهر فرهیختگان شریف مهر فرهیختگان شریف مهر فرهیختگان شریف مهر
محصولات انتشارات برد دکتر چلاجور
خرید کتاب های انتشارات برد دکتر چلاجور
برترین و خلاصه ترین جزوه ریاضی
برترین و خلاصه ترین جزوه ریاضی تند آموز کشور
عضویت در خبرنامه

برای دریافت آخرین مطالب در ایمیل خود کلیک کنید

مشاوره مهندس دربندی
لیست قیمت محصولات فرآیندپاسخ

مشاوره چگونه اضطراب دانش‌آموزان را کاهش دهيمReviewed by Farayand-paskh on Nov 21Rating:

چگونه اضطراب دانش‌آموزان را کاهش دهیم

175far.png (350×250)

به اعتقاد صاحبنظران و کارشناسان، موفقیت در امتحانات به پیروی از یک برنامه ریزی منظم در طول سال تحصیلی بر می‌گردد و همه فراگیران ناگزیرند برای دستیابی به این هدف برنامه ریزی کنند.

نداشتن برنامه ای منظم در طول سال تحصیلی و روزهای امتحانات، دانش آموز را از موفقیت دور و به همان نسبت بر استرس آنان می افزاید.کارشناسان می گویند: مطالعه کتاب‌های درسی در طول سال، آموخته‌ها را در ذهن دانش آموزان ماندگارتر می‌کند در حالیکه مطالعه آنها در شب امتحان، میزان این ماندگاری و اثربخشی را کمتر خواهد کرد.

یک کارشناس مقطع ابتدایی آموزش و پرورش می گوید: سختگیری های بیش از حد والدین، از دلایل اصلی اضطراب دانش اموزان ابتدایی در شب امتحان است.

فرشته بابایی می افزاید: هنگامی که والدین با نزدیک شدن زمان امتحان، فشارهای روانی بر دانش آموز را آغاز می‌کنند، این فشار روانی در شب امتحان به اوج خود می رسد و تاثیر بسیار منفی در یادگیری و آرامش دانش آموز می‌گذارد.وی اضافه می کند: متاسفانه والدین مدام به فرزند خود برای کسب نمره ‎۲۰ تاکید می کنند و پی در پی درباره امتحان به او هشدار می‌دهند.

این کارشناس آموزش و پرورش می گوید: ترس و تهدید از دیگر عوامل اضطراب امتحان دانش آموزان است و وقتی اطرافیان بخصوص والدین، شرایط ویژه و سخت در ایام امتحان ایجاد می‌کنند و فرزند خود را از گرفتن نمره کم یا قبول نشدن، می ترسانند و تهدید می‌کنند، سبب می‌شود دانش آموز فقط به کسب نمره قابل قبول والدینش فکر کند و نتواند با تمرکز مطالب درسی را فرا بگیرد.

وی تصریح می کند: البته نمی‌توان عواملی مانند عدم آمادگی دانش آموز به دلیل نداشتن برنامه ریزی درسی و مطالعه صحیح را نادیده گرفت ،اما اضطراب بیش از اندازه والدین و انتقال این اضطراب به دانش آموز، مزید بر علت است .بابایی می گوید: متاسفانه برخی والدین از ابزار مقایسه برای تشویق دانش آموزان به درس خواندن استفاده می‌کنند در حالیکه هر گاه ناتوانی‌های فردی با توانایی‌های فرد دیگری سنجیده شود و این امر، با سرزنش همراه باشد، اعتماد به نفس فرد کاهش می یابد و بر اضطراب او افزوده می‌شود.

وی می افزاید: اضطراب امتحان، نوعی خود مشغولی ذهنی برای دانش آموز ایجاد می کند و در اثر اضطراب، دانش آموز در خصوص توانایی‌های خود دچار تردید می شود.بابایی اضافه می کند: اضطراب، نقش بسیار منفی در تحصیل دانش آموز دارد به گونه‌ای که با شناخت منفی از خود، عدم تمرکز حواس، واکنش‌های جسمانی نامطلوب و افت تحصیلی همراه است.

وی با اشاره به اینکه مدارس باید مقررات جسله امتحان را برای جلوگیری از استرس دانش آموزان متعادل کنند، می گوید: گاهی قوانین خشک، رسمی و انعطاف ناپذیری که بر مبنای عدم اعتماد به نفس به دانش آموزان از سوی مدرسه و عوامل اجرایی برگزاری امتحانات وضع شده است، می تواند بر شدت اضطراب دانش آموزان بیفزاید.

بابایی، بیش از حد جلوه دادن بعضی از دروس را از سوی والدین و معلمان نادرست می‌داند و می‌گوید: گاه اطرافیان دانش آموز برخی از درس‌ها را به هر دلیلی، بسیار مهم تلقی می کنند که این رویه در فرد ترس یا نگرش منفی نسبت به آن دروس ایجاد می کند.

وی تعیین پاداش مناسب و گاه بزرگ برای گرفتن نمره ۲۰ از سوی والدین را نادرست بیان می کند و می افزاید: دادن چنین پاداشی در ذهن دانش آموز ذهنیت خوبی برای درس خواندن ایجاد نمی کند و دانش آموز فقط برای پاداش درس می خواند. این کارشناس آموزش و پرورش اضافه می کند: چنانچه بدون توجه به بیماری های جسمی یا روحی، فشار بیش از حدی به فرد برای درس خواندن و آماده شدن برای امتحان وارد شود، ممکن است وی دچار اضطراب شود.

بابایی می افزاید: عدم دقت و تمرکز در انجام تکالیف یا درس خواندن در طول ساعت های متمادی باعث می شود یادگیری سطحی باشد و در موقع امتحان، یادآوری مطالب دشوار و موجب اضطراب شود.وی می گوید: فشارهای خانواده و مدرسه بر کودکان برای حفظ کردن مطالب و یادگیری آنها، آثار مخربی برجا می گذارد.

وی، تقویت اعتماد به نفس دانش آموزان و یادآوری توانایی‌های آنان، هماهنگ کردن سطح انتظارات والدین با توانایی دانش آموزان، فراهم کردن شرایط فیزیکی و عاطفی مناسب برای فرزندان در ایام امتحانات را از جمله عوامل تاثیر گذار در کاهش استرس و اضطراب دانش آموزان از برگزاری امتحان می داند.

مجید ابهری ، آسیب شناس و کارشناس امور رفتاری نیز می گوید: با نزدیک شدن فصل امتحانات، دانش آموزان خود را آماده آزمون های پایان سال می کنند تا نتایج فعالیت های علمی یک سال خود را به بوته آزمایش بگذارند.وی می افزاید: متاسفانه حدود ۷۵ درصد از دانش آموزان با نزدیک شدن به فصل امتحان، حدود ۴۲ تا ۷۲ ساعت پیش از امتحان، دچار اضطراب و استرس شب امتحان می شوند و حتی دلپیچه و سردرد شدید به سراغ آنان می آید.

برای مشاهده بقیه به ادامه مطلب رجوع کنید…

وی با اشاره به اینکه دانش آموزانی که گرفتار دلهره امتحانی می شوند، چند گروه هستند، می گوید: گروه اول، کسانی هستند که در طول سال تحصیلی، دروس خود را مطالعه نکرده اند، بنابراین پر واضح است که مطالعه دروس یک سال در چند شب و روز تقریبا غیر ممکن است.به گفته وی، دانش آموزان گروه دوم، افرادی هستند که به علت ترس از والدین و نگرانی از کسب نمره کمتر از ۲۰، دچار دلهره می شوند.

ابهری می افزاید: گروه سوم، دانش آموزان مضطرب حرفه ای هستند که به دلیل مسایل روحی و تربیتی از شنیدن نام امتحان دچار اضطراب می شوند. این گروه در روزهای باقیمانده به امتحان، دچار بیمارهای ناشی از دلهره می شوند و ممکن است دانسته های خود را نیز فراموش کنند و نتوانند در مرحله آزمون معلومات خود را از ذهن بر روی کاغذ منتقل کنند.

به گفته این کارشناس امور رفتاری، براساس تحقیقات انجام شده حدود ۶۵ درصد از دانش آموزان به دلیل اضطراب، گرفتار تجدیدی و نمرات غیر قابل قبول می شوند.ابهری تاکید می کند: تغذیه قبل از امتحان و آموزش های والدین و آموزگاران مبنی بر اینکه امتحان نیز یک مرحله از آموزش است و برای دانش آموزانی که در طول سال درس ها را آموخته اند، ترسی ندارد، الزامی است.

این آسیب شناس و کارشناس امور رفتاری می گوید: آن دسته از والدینی که خود دچار اضطراب می شوند و این دلهر را به فرزندان خود منتقل می کنند، باید بدانند این دلهره همواره با دانش آموزان خواهد بود؛ حتی در مراحل بالاتر و در آزمون هایی مثل کنکور نیز باعث شکست آنان خواهد شد.

ابهری با اشاره به تغذیه مناسب و رعایت برخی از نکات برای کاهش اضطراب شب امتحان می افزاید: تعطیل کردن میهمانی ها در ایام قبل از امتحان، تغذیه مناسب با غذاهای پر انرژی غیر از غذاهای فوری و پرچرب، استفاده از مغز بادام و گردو، کشمش و مویز در ساعات میان غذا، مصرف دو یا سه لیوان شیر در روز، خواب راحت و آرام در شب های قبل از امتحان بخصوص در شب امتحان، تنظیم برنامه مطالعه برای دانش آموزان در طول ایام سال تحصیلی منجر به کاهش این نوع دلهره ها می شود.

وی تصریح می کند: دانش آموزان در صورت ادامه اضطراب به ویژه در سال های پایان دبیرستان، حتما باید به مشاوران کارآزموده مراجعه کنند .وی اضافه می کند: چنانچه والدین قادر به رفع نگرانی فرزندان خود نیستند، از مشاوران بخواهند تا ترس و دلهره امتحان را از فرزندان آنان دور کنند.

ابهری می گوید: ارایه آموزش به دانش آموزان مبنی بر اینکه ترس از امتحان می تواند منجر به کاهش فعالیت و کارایی ذهن و همچنین تنزل نمرات آنان شود، از فشار فکری دانش آموزان می کاهد.به گفته وی ، آموزش توکل به خدا یکی از اصلی ترین روش های تقویت روحیه فرزندان است که در کاهش اضطراب دانش آموزان بسیار موثر خواهد بود.

  • برچسب ها :

  • + 1 = 7

    برای دریافت رایگان نکات کنکوری کافیست مشخصات خود را به شماره 09121247864 پیامک کنید ! و پیامک های ما رو رایگان بخونید

    نماد اعتماد الکترونیکی بانک ملت به پرداخت ملت سازمان سنجش و آموزش کشور وزارت آموزش و پرورش وزارت علوم و تحقیقات و فناوری
    به ما امتیاز دهید