.

فرهیختگان شریف مهر - کنکور 96 - مشاوره تحصیلی 95
کانال تلگرام ما

لیست قیمت فرآیندپاسخ

لیست قیمت محصولات آموزشی فرهیختگان شریف مهر
موسسه خیریه محک
قانون مندی کسب و کار اینترنتی
خرید آنلاین محصولات
ریاضیات رشته ریاضی
ریاضیات رشته تجربی
خرید آنلاین محصولات فرهیختگان شریف مهر
خرید آنلاین محصولات فرهیختگان شریف مهر
خرید آنلاین محصولات فرهیختگان شریف مهر
خرید آنلاین محصولات فرهیختگان شریف مهر
خرید آنلاین محصولات فرهیختگان شریف مهر
خرید آنلاین محصولات فرهیختگان شریف مهر
خرید آنلاین محصولات فرهیختگان شریف مهر
خرید آنلاین محصولات فرهیختگان شریف مهر
منو سایت
نماد ساماندهی
logo-samandehi
نماد اعتماد موسسه
فرهیختگان شریف مهر
موسسه فرهیختگان شریف مهر
شماره ثبت موسسه: 29912
سال تاسیس: 1391

استعلام موسسه از ثبت اسناد كشور


فرهیختگان شریف مهر
رتبه وبسایت
Check PageRank
رسانه تصویری سایت
رسانه تصویری فرآیند پاسخ
ما را دنبال کنید
فرهیختگان شریف مهر فرهیختگان شریف مهر فرهیختگان شریف مهر فرهیختگان شریف مهر فرهیختگان شریف مهر فرهیختگان شریف مهر فرهیختگان شریف مهر فرهیختگان شریف مهر
محصولات انتشارات برد دکتر چلاجور
خرید کتاب های انتشارات برد دکتر چلاجور
برترین و خلاصه ترین جزوه ریاضی
برترین و خلاصه ترین جزوه ریاضی تند آموز کشور
عضویت در خبرنامه

برای دریافت آخرین مطالب در ایمیل خود کلیک کنید

مشاوره مهندس دربندی
لیست قیمت محصولات فرآیندپاسخ

مهندسي مکانيک از نگاه رتبه‌ي 508 کنکورReviewed by Farayand-paskh on Jul 4Rating:

حامد شیرازی، دانشجوی مهندسی مکانیک سیالات، رتبه‌ی ۵۰۸ منطقه‌ی ۳ و رتبه‌ی ۶۱۷۱ کشور در سال ۸۹

مهندسی مکانیک از نگاه رتبه‌ی 508 کنکور

هنگام انتخاب رشته‌ی دانشگاه‌ها، شناخت من از رشته‌‌ی مهندسی خیلی اندک بود و با استناد به شنیده‌هایم که این رشته دنیای ریاضیات و فیزیک است و هم‌چنین علاقه‌ای که به فعالیت‌های فنی و مکانیکی داشتم تصمیم به انتخاب این رشته گرفتم. حالا که سال آخر این رشته را در دوره‌ی کارشناسی سپری می‌کنم دریافتم که این رشته فراتر از تصوراتم بوده است و فعالیت در رشته‌ی مهندسی مکانیک بسیار متنوع است؛ هم افراد علاقه‌مند به کارهای تئوریک می‌توانند جذب این رشته شوند و در بخش‌های نظری و تئوری فعالیت کنند و هم افراد خلاق و علاقه‌مند به طراحی وساخت وسایل و دستگاه‌های مختلف می‌توانند این رشته را انتخاب کنند. دیدگاه بعضی از عامه‌ی مردم و حتی بعضی از داوطلبان آزمون سراسری از رشته‌ی مهندسی مکانیک، تعمیر خودرو و… است؛ یعنی فردی با دست‌های آلوده به بنزین یا روغن ماشین! در حالی که رشته‌ی مهندسی مکانیک به جز یک درس تک‌واحدی، تقریباً هیچ ارتباطی با شغل مکانیکی ماشین ندارد. البته ما در این رشته با اصول طراحی و طرز کار مکانیزم‌های مختلف اتومبیل به طور اصولی و پایه‌ای آشنا می‌شویم اما به تعمیر خودرو نمی‌پردازیم. گرایش‌های اصلی رشته‌ی مهندسی مکانیک در دوره‌ی کارشناسی: ‌گرایش‌ طراحی‌ جامدات، گرایش‌ حرارت‌ و سیالات، گرایش‌ ساخت‌ و تولید

گرایش‌ طراحی‌ جامدات: مهندس‌ طراح‌ جامدات‌ باید تمام نیروها و گشتاورهایی‌ را که‌ به‌ هر عضو ماشین‌ وارد می‌شود بررسی‌ کند‌ و بهترین‌ حالت‌ قطعه‌‌ی مورد نظر را برای‌ تمام‌ نیروها و گشتاورها و هم‌چنین‌ برای‌ داشتن‌ بهترین‌ کارایی‌ به‌ دست‌ آورد و کارایی‌ مناسب‌ آن‌ قطعه‌ را در زمان‌ طولانی‌ تضمین‌ کند. هم‌چنین‌ طراحی‌ سیستم‌، طراحی‌ ماشین‌ها و قسمت‌های‌ تعلیق‌، سیستم‌های‌ انتقال‌ قدرت‌ و دینامیک‌ یک‌ خودرو، توسط‌ مهندسان‌ این‌ گرایش‌ انجام‌ می‌شود.

گرایش‌ حرارت‌ و سیالات: ‌در گرایش حرارت و سیالات، عوامل مؤثر بر خواص مختلف حرکت سیال به خصوص سیال داغ مطالعه می‌شود و اثر عبور سیال بر محیط، مانند نیروهایی که در نتیجه‌ی عبور خود در محل ایجاد می‌کند یا طول‌های ناشی از افزایش یا کاهش دما در اعضای مختلف یک دستگاه، بررسی می‌شود. به عبارت دیگر دانشجویان‌ این‌ گرایش‌ در زمینه‌ی‌ تهویه‌ی‌ مطبوع‌، دستگاه‌های‌ آب‌ و فاضلاب‌ و گرم‌کننده‌‌ی ساختمان‌ها مطالعه می‌کنند و درباره‌ی‌ طراحی‌ نیروگاه‌ها، موتورهای‌ احتراق‌ داخلی‌ و طراحی‌ انواع‌ موتورهای‌ درون‌سوز آموزش می‌بینند.

گرایش‌ ساخت‌ و تولید: یک‌ قطعه‌ باید به‌ چه‌ روشی‌ ساخته‌ شود تا دارای‌ تولیدی‌ سریع‌، ارزان‌ و هم‌چنین‌ کیفیت‌ مناسب‌ و کارایی‌ مطلوب‌ باشد؟ پاسخ‌ به‌ این‌ سؤال‌ مهم‌ بر عهده‌‌ی مهندسان‌ گرایش‌ ساخت‌ و تولید است‌. مهندس‌ این‌ گرایش‌ در زمینه‌ی‌ شکل‌ دادن‌ فلزات‌، طراحی‌ قالب‌ها و ساخت‌ قطعه‌های‌ گوناگون‌ فعالیت‌ می‌کند. لازم به ذکر است فعالیت‌های عملی در این گرایش بیش از سایرگرایش‌هاست.

طی سال‌های اخیر دانشگاه‌های معتبر در رشته‌‌ی مهندسی مکانیک (بدون گرایش) دانشجو می‌پذیرد و دانشجویان بعد از گذراندن واحدهای درسی اصلی که بین گرایش‌های این رشته مشترک است می‌توانند با توجه به علاقه و شناخت کامل‌تر گرایش‌ها در ترم ۶ دانشگاه با انتخاب درس‌های تخصصی مربوط، گرایش خود را مشخص کنند. من نیز در ترم ششم با توجه به علاقه‌‌ام به فعالیت در زمینه‌ی طراحی موتور‌های احتراق داخلی، طراحی سیستم‌های هیدرولیکی و نیروگاه‌های حرارتی و هم‌چنین تأسیسات مکانیکی ساختمان تصمیم به انتخاب گرایش حرارت و سیالات گرفتم. برخی از درس‌های تخصصی این گرایش توربوماشین‌، توربین‌ گاز و موتور جت‌، موتورهای‌ احتراق‌ داخلی‌، سوخت‌ و احتراق‌، نیروگاه‌، تهویه‌‌ی مطبوع‌، سیستم‌های‌ تبرید و سردخانه‌، سیستم‌های‌ انتقال‌ سیال‌، کنترل‌ آلودگی‌ محیط‌ زیست و… است.

در مورد بازار کار رشته‌‌ی مهندسی مکانیک بدون هیچ اغراقی می‌توانم بگویم که یک‌ مهندس‌ مکانیک‌ توانایی فعالیت در اکثر زمینه‌های صنعتی را دارد که‌ از جمله‌ آن‌ها می‌توان‌ طراحی‌ و ساخت‌ ماشین‌آلات‌ و قطعات‌ آن‌ها، طراحی‌ و ساخت‌ تجهیزات‌ مکانیکی‌ نیروگاه‌ها، طراحی‌ و ساخت‌ تجهیزات‌ و سیستم‌های‌ انتقال‌ و تصفیه‌ی‌ آب‌، سیستم‌های‌ مکانیکی‌ و کنترلی‌ پالایشگاه‌ها و کارخانجات‌ شیمیایی‌، طراحی‌ و ساخت‌ تأسیسات‌ حرارتی‌ و برودتی‌ ساختمان‌ها، ساخت‌ وسایل‌ و تجهیزات‌ حمل‌ و نقل‌ زمینی‌، دریایی‌ و هوایی‌، ساخت‌ تجهیزات‌ دفاعی‌ و ساخت‌ روبات‌ها و سیستم‌های‌ تولید را نام‌ برد. در ضمن‌ یک‌ مهندس‌ مکانیک‌ می‌تواند به‌ عنوان‌ کارشناس‌ و مشاور فنی‌ در بانک‌ها، شرکت‌های‌ سرمایه‌گذاری‌ و بیمه‌ و شرکت‌های‌ بازرسی‌ و نظارت‌ امور بین‌المللی‌ فعالیت‌ کند.

توانایی در درس‌های ریاضیات، فیزیک، مکانیک و رسم فنی (تجسم بالا داشتن) و داشتن روحیه‌ی تجزیه و تحلیل و هوش نسبتاً خوب در انتخاب این مسیر ضروری است.

  • برچسب ها : , , , ,

  • + 6 = 8

    برای دریافت رایگان نکات کنکوری کافیست مشخصات خود را به شماره 09121247864 پیامک کنید ! و پیامک های ما رو رایگان بخونید

    نماد اعتماد الکترونیکی بانک ملت به پرداخت ملت سازمان سنجش و آموزش کشور وزارت آموزش و پرورش وزارت علوم و تحقیقات و فناوری
    به ما امتیاز دهید