.

فرهیختگان شریف مهر - کنکور 96 - مشاوره تحصیلی 95
کانال تلگرام ما

لیست قیمت فرآیندپاسخ

لیست قیمت محصولات آموزشی فرهیختگان شریف مهر
موسسه خیریه محک
قانون مندی کسب و کار اینترنتی
خرید آنلاین محصولات
ریاضیات رشته ریاضی
ریاضیات رشته تجربی
خرید آنلاین محصولات فرهیختگان شریف مهر
خرید آنلاین محصولات فرهیختگان شریف مهر
خرید آنلاین محصولات فرهیختگان شریف مهر
خرید آنلاین محصولات فرهیختگان شریف مهر
خرید آنلاین محصولات فرهیختگان شریف مهر
خرید آنلاین محصولات فرهیختگان شریف مهر
خرید آنلاین محصولات فرهیختگان شریف مهر
خرید آنلاین محصولات فرهیختگان شریف مهر
منو سایت
نماد ساماندهی
logo-samandehi
نماد اعتماد موسسه
فرهیختگان شریف مهر
موسسه فرهیختگان شریف مهر
شماره ثبت موسسه: 29912
سال تاسیس: 1391

استعلام موسسه از ثبت اسناد كشور


فرهیختگان شریف مهر
رتبه وبسایت
Check PageRank
رسانه تصویری سایت
رسانه تصویری فرآیند پاسخ
ما را دنبال کنید
فرهیختگان شریف مهر فرهیختگان شریف مهر فرهیختگان شریف مهر فرهیختگان شریف مهر فرهیختگان شریف مهر فرهیختگان شریف مهر فرهیختگان شریف مهر فرهیختگان شریف مهر
محصولات انتشارات برد دکتر چلاجور
خرید کتاب های انتشارات برد دکتر چلاجور
برترین و خلاصه ترین جزوه ریاضی
برترین و خلاصه ترین جزوه ریاضی تند آموز کشور
عضویت در خبرنامه

برای دریافت آخرین مطالب در ایمیل خود کلیک کنید

مشاوره مهندس دربندی
لیست قیمت محصولات فرآیندپاسخ

مهندسي برق از نگاه رتبه‌ي 136 کنکورReviewed by Farayand-paskh on Jul 4Rating:

سپهر اسکینی، رتبه‌ی ۱۳۶ منطقه‌ی ۲ و رتبه‌ی ۳۶۷ کشوری کنکور ۹۰، دانشجوی رشته‌ی مهندسی برق دانشگاه صنعتی امیرکبیر (پلی‌تکنیک تهران)

مهندسی برق از نگاه رتبه‌ی 136 کنکور

بدون شک، علاقه، فاکتور اول برای انتخاب رشته‌ی تحصیلی به خصوص در دانشگاه  است و من تا حد خیلی زیادی با توجه به علاقه‌ام رشته‌ی تحصیلی‌ام را انتخاب کردم ولی بعد از ورود به دانشگاه و گذشت ۳ ماه متوجه شدم چیزی که در مورد رشته‌ی مهندسی برق فکر می‌کردم، درست بوده و توصیه‌های درست را قبل از کنکور تشخیص داده‌ام. متأسفانه برخی از دوستان بعد از ورود به دانشگاه به خاطر تصورات غلطی که از رشته‌ی تحصیلی خود دارند، علاقه‌ای به مطالعه، پژوهش و فعالیت جانبی در راستای رشته‌ی تحصیلی خود ندارند. در صورتی که خیلی مهم است بعد از کنکور شروع به تحقیق در مورد رشته‌ی مورد علاقه‌شان کنند. من رشته‌ی مهندسی برق را به دلیل موارد زیر انتخاب کردم:

۱-  به درس‌های دوران دبیرستان (مانند فیزیک ۳ و بخش انتگرال درس حساب دیفرانسیل) علاقه داشتم و شنیده بودم که در رشته‌ی مهندسی برق، مباحث این درس‌ها به وفور یافت می‌شود. تصور من در این زمینه این بود که در دانشگاه با سطح کمی بالاتر از درس‌های دبیرستان آشنا می‌شوم ولی پس از ورود متوجه شدم که سطح کار فوق‌العاده بالاتر از آن چیزی بود که من و دوستانم  فکر می‌کردیم. تا جایی که خیلی از مباحث واقعاً زننده بود و خیلی‌ها فکر می‌کردند که اشتباه انتخاب کرده‌اند.

۲-  به وفور شنیده و خوانده بودم که رشته‌ی مهندسی برق رشته‌ای است که در آن نوآوری و ابداع در تمام گرایشات حرف اول را می‌زند. تصور من در این زمینه پس از ورود به دانشگاه تغییر نکرد و با مواردی کاملاً مطابق با شنیده‌هایم برخورد کردم.

۳-  در مورد بازار کار این رشته خیلی از اساتید دوره‌ی دبیرستان و خیلی از پشتیبانان، این رشته را رشته‌ای با بازار کار تضمین‌شده می‌دانستند ولی عده‌ای هم سایر رشته‌ها را ترجیح می‌‌دادند. تصور من نیز بازار کار ایده‌آل بود ولی پس از ورود به دانشگاه، تصورات من به طرز عجیبی تغییر کرد؛ طوری که متوجه شدم اگر به عنوان مثال ایده‌آل بودن بازار کار را برای یک مهندس برق از صفر تا صد امتیازبندی کنیم، از صفر تا صد بازار کار، دست شخص مهندس برق خواهد بود. دلیل اصلی این موضوع نیز بیش از حد تخصصی بودن مباحث درسی و نرم‌افزارهای مورد استفاده در این رشته است. یک دانشجوی ترم ۷ یا ۸ در صورتی که توانایی نسبتاً بالایی (که به راحتی قابل کسب است) در کار با نرم‌افزارهای مهندسی برق داشته باشد، به راحتی می‌تواند وارد بازار کار شده و شرایط ایده‌آل را در آینده‌ای نه چندان دور، برای خود رقم بزند.

۴-  من همیشه از درس‌های سخت خوشم می‌آمد و در مورد سختی رشته‌ی مهندسی برق خیلی شنیده بودم و پیش‌بینی می‌کردم که درس‌هایش برایم جذاب باشد ولی پس از ورود متوجه سختی بیش از حد درس‌ها شدم و تأکید می‌کنم که دانش‌آموزان قبل از گزینش رشته‌ی مهندسی برق، با سختی درس‌ها آشنایی اولیه داشته باشند.

۵-  در مورد ادامه‌ی تحصیل در خارج از کشور هیچ دیدگاهی قبل از ورود به دانشگاه نداشتم ولی پس از ورود متوجه شدم که شرایط ادامه‌ی تحصیل در خارج از کشور برای رشته‌ی مهندسی برق فراهم است.

در کل با توجه به توضیحاتی که داده شد، از انتخاب خود راضی هستم و با تمام وجود سعی دارم که در رشته‌ی تحصیلی خود پیشتاز باشم.

گرایشات اصلی رشته‌ی مهندسی برق شامل چهار گرایش قدرت، مخابرات، الکترونیک و کنترل است و گرایش فرعی آن بیوالکتریک است. در دانشگاه صنعتی امیرکبیر این فرصت به دانشجویان داده می‌شود که پنج ترم ابتدایی را بدون انتخاب گرایش سپری کنند و از ابتدای ترم ششم با انتخاب گرایشی واقع‌بینانه‌تر به ادامه‌ی تحصیل بپردازند.

گرایش قدرت:‌ این گرایش در بین تمام گرایش‌‌ها از درس‌های آسان‌تر و ساده‌تری به صورت تئوری تشکیل شده ولی بخش عملی و صنعتی آن به شدت سخت است و صنعت کشور ایران در حال حاضر بیش‌ترین نیاز به مهندس برق را در این گرایش دارد. بازار کار و شرایط شغلی در این گرایش به شدت هموار است (البته در داخل کشور).

گرایش مخابرات: این گرایش سخت‌ترین گرایش برق از لحاظ تئوری است و دانشجویان این گرایش باید از ریاضیات فوق‌العاده قدرتمندی برخوردار باشند و تمامی درس‌ها را به صورت پایه‌ای فرابگیرند. بازار کار این گرایش در داخل کشور پس از گرایش قدرت قرار دارد ولی چیزی که در این گرایش جلب توجه می‌کند پیشرفت روزافزون تکنولوژی ارتباطات است که زمینه‌ی پیشرفت در این رشته، در گرایش مخابرات را فراهم می‌کند (بازار کار گرایش مخابرات در خارج از کشور، شرایط ایده‌آلی دارد).

گرایش الکترونیک: این گرایش به لحاظ سختی درس‌های تئوری، پس از مخابرات قرار دارد ولی متأسفانه بازار کار آن در کشور ما به شدت ضعیف بوده و تقریباً ضعیف‌ترین بازار کار را در بین سایر گرایشات دارد. چیزی که در این گرایش جلب نظر می‌کند، زیبایی درس‌های تئوری و عملیاتی آن است.

گرایش کنترل: این گرایش درصد بالایی از درس‌های غیر برقی دارد و تا حدودی با رشته‌ی مهندسی برق بیگانه است ولی زیبایی درس‌های آن به حدی است که خیلی از دانشجویان رشته‌ی مهندسی برق، مجذوب آن شده و به ادامه‌ی ‌تحصیل در این گرایش می‌پردازند. بازار کار این گرایش خیلی قابل رؤیت نیست و کسی که گرایش کنترل را انتخاب می‌کند باید قبول کند که در آینده در خدمت سایر صنایع باشد.

من پس از تحقیقات فراوان تصمیم به انتخاب گرایش مخابرات کردم؛ چون در درجه‌ی اول با درس‌های مربوط به این گرایش در طول این پنج ترم آشنا شدم و باز هم با در نظر گرفتن فاکتور اول (علاقه)‌ و سایر فاکتورهای مهم (زمینه‌ی پیشرفت، بازار کار، ادامه‌ی تحصیل در داخل یا خارج از کشور و…) به انتخاب اقدام کردم. در ضمن تمام گرایشات مهندسی برق تا سطح دکترای تخصصی(PhD) ،‌ قابلیت ادامه‌ی تحصیل را دارند.

زمینه‌‌هایی که یک دانش‌آموز پیش‌دانشگاهی قبل از انتخاب رشته‌ی مهندسی برق باید به صورت حداقلی داشته باشد به شرح زیر است:

 • فهم مطالب پایه‌ای ریاضیات
 • درک فیزیکی نسبی از مطالب کتاب فیزیک ۳
 • ذهن پویا در زمینه‌ی محاسبات عددی به صورت دقیق
 • علاقه‌مند بودن به کار با نرم‌افزارهای کامپیوتری
 • علاقه‌مند بودن به برنامه‌ریزی کردن یک سیستم
 • علاقه‌مند بودن به برنامه‌نویسی کامپیوتر
 • علاقه‌مند بودن به پیدا کردن راه‌های مختلف در راستای حل مسئله
 • علاقه‌مند بودن به مطالعات خارج از محدوده‌ی درسی

گرچه لزومی به وجود داشتن تک تک علاقه‌های فوق وجود ندارد ولی تأیید تعداد حداقل چهار تا از آن‌ها برای انتخاب رشته‌ی مهندسی برق لازم است و این تضمین می‌شود که در صورت تأیید، سایر علاقه‌مندی‌ها نیز در فرد به وجود آید؛ چون درس‌های این رشته در عین سختی، زیبایی خاصی دارند.

 • برچسب ها : , , , ,

 • 3 + = 8

  برای دریافت رایگان نکات کنکوری کافیست مشخصات خود را به شماره 09121247864 پیامک کنید ! و پیامک های ما رو رایگان بخونید

  نماد اعتماد الکترونیکی بانک ملت به پرداخت ملت سازمان سنجش و آموزش کشور وزارت آموزش و پرورش وزارت علوم و تحقیقات و فناوری
  به ما امتیاز دهید