.

فرهیختگان شریف مهر - کنکور 96 - مشاوره تحصیلی 95
کانال تلگرام ما

لیست قیمت فرآیندپاسخ

لیست قیمت محصولات آموزشی فرهیختگان شریف مهر
موسسه خیریه محک
قانون مندی کسب و کار اینترنتی
خرید آنلاین محصولات
ریاضیات رشته ریاضی
ریاضیات رشته تجربی
خرید آنلاین محصولات فرهیختگان شریف مهر
خرید آنلاین محصولات فرهیختگان شریف مهر
خرید آنلاین محصولات فرهیختگان شریف مهر
خرید آنلاین محصولات فرهیختگان شریف مهر
خرید آنلاین محصولات فرهیختگان شریف مهر
خرید آنلاین محصولات فرهیختگان شریف مهر
خرید آنلاین محصولات فرهیختگان شریف مهر
خرید آنلاین محصولات فرهیختگان شریف مهر
منو سایت
نماد ساماندهی
logo-samandehi
نماد اعتماد موسسه
فرهیختگان شریف مهر
موسسه فرهیختگان شریف مهر
شماره ثبت موسسه: 29912
سال تاسیس: 1391

استعلام موسسه از ثبت اسناد كشور


فرهیختگان شریف مهر
رتبه وبسایت
Check PageRank
رسانه تصویری سایت
رسانه تصویری فرآیند پاسخ
ما را دنبال کنید
فرهیختگان شریف مهر فرهیختگان شریف مهر فرهیختگان شریف مهر فرهیختگان شریف مهر فرهیختگان شریف مهر فرهیختگان شریف مهر فرهیختگان شریف مهر فرهیختگان شریف مهر
محصولات انتشارات برد دکتر چلاجور
خرید کتاب های انتشارات برد دکتر چلاجور
برترین و خلاصه ترین جزوه ریاضی
برترین و خلاصه ترین جزوه ریاضی تند آموز کشور
عضویت در خبرنامه

برای دریافت آخرین مطالب در ایمیل خود کلیک کنید

مشاوره مهندس دربندی
لیست قیمت محصولات فرآیندپاسخ

معرفي رشته مهندسي نفت توسط دانشجوي دانشگاه شريفReviewed by Farayand-paskh on Jul 4Rating:

معرفی رشته ی مهندسی نفت- سعید رضا معصومی – دانشگاه شریف

معرفی رشته مهندسی نفت توسط دانشجوی دانشگاه شریف

مهندسی نفت:

مقدمه

موتور زمین با نفت می چرخد. این جمله شاید کمی اغراق آمیز به نظر برسد اما با نگاهی اجمالی به منابع انرژی در جهان متوجه می شویم که  بیشترین انرژی جنبشی ،‌شیمیایی و حرارتی از نفت استخراج می شود.

محصولات متعددی از نفت استخراج می شود . بنزین شاید مهمترین محصول مشتق شده از نفت باشد. فرآورده های دارویی ،‌پارچه ها والیاف، ‌کودهای شیمیایی، ‌پلاستیک ها،‌ چسب ها ،‌فرآورده های آرایشی بهداشتی از نفت بدست می آیند. کشور ما به عنوان یکی از کشورهای است که بزرگترین منابع نفتی و گازی دنیا را دارد و تربیت نیروی انسانی در این زمینه برای آینده این صنعت بسیار ضروری به نظر می رسد.

گرایش های کارشناسی نفت:

 1. اکتشاف نفت
 2. استخراج
 3. بهره برداری
 4. مخازن نفت

این رشته در دانشگاه صنعت نفت در سال ۱۳۷۸ دایرشد و شامل گرایش های بالا می باشد. هم اکنون این رشته در دانشگاههای زیر تدریس می شود

 1. دانشگاه تهران – ۲۰ نفر
 2. دانشگاه حکیم سبزواری – ۲۵ نفر
 3. دانشگاه شیراز – ۲۵ نفر
 4. دانشگاه صنعت نفت- ۱۵۷ نفر – در چهار گرایش
 5. دانشگاه امیر کبیر- ۳۰ نفر
 6. دانشگاه شریف – ۲۵ نفر
 7. دانشگاه فنی گرمسار – ۳۵ نفر
 8. مرکز آموزش عالی لامرد -۲۰ نفر

البته این رشته از طریق پذیرش مناطق محروم نیز در برخی از دانشگاهها ارائه می شود.

 در دانشگاه پیام نور نیز این رشته با گرایش صنایع گاز و طراحی فرایند های صنایع نفت ارائه می شود

اساس دروس این رشته در همه گرایش ها مبتنی بر مکانیک سیالات ،‌دینامیک گازها،‌ ترمودینامیک سیالات ،‌انتقال جرم و اقتصاد مهندسی است. هدف آن تربیت مهندسین کارامدی است که بتوانند روش های بهینه بهره بردای از منابع نفت و گاز را طراحی و اجرا کند.

گرایش اکتشاف:

کشف حوزه های نفتی اولین مرحله از بهره برداری نفت است. اساس این کار بر مبنای لرزه نگاری است. امواج صوتی به اعماق زمین فرستاده شده و با تحلیل و اندازه گیری آن به منابع نفتی پی می برند. زمین شناسی در این گرایش بسیار مهم است.دروس تخصصی گرایش اکتشاف به شرح زیر می باشد:

ژئوفیزیک، ‌ژئوشیمی آلی (نفت) ،‌ تخمین و ارزیابی ذخایر نفتی ،‌ زمین شناسی ایران و مناطق همجوار، روش های افزایش برداشت از مخازن،‌عملیات زمین شناسی ایران ،‌  مهندسی مخازن نفت، میکرو پالئونتولوژی،‌اصول حفاری ، گل حفاری و سیمان کاری چاه ها، زمین شناسی نفت،‌چاه نگاری، زمین شناسی مهندسی، زمین ساخت، مکانیک محیط های ناپیوسته سنگی، زمین شناسی مناطق دریایی، زمین شناسی عمومی ، سنگ شناسی و غیره…

گرایش استخراج:

طراحی تجهیزات حفاری و انجام عملیات در مناسب ترین شرایط و ارزیابی اثرات تکنولوژی حفاری و استخراج بر محیط زیست کشور و ارائه راه های مناسب برای جلوگیری از تخریب آن از جمله فعالیت های این گرایش است. در این گرایش تلاش بر تربیت متخصصانی است که هزینه استخراج نفت را کاهش و راندمان کار را افزایش دهند

دروس تخصصی :

مبانی مهندسی برق،‌ دینامیک،‌ مهندسی حفاری،‌ سیمان حفاری،‌ گل حفاری،‌ مهندسی حفاری پیشرفته،‌اسید کاری در عملیات و غیره ..

گرایش بهره برداری:

امروزه اکثر مخازن نفت کشور دچار افت فشار شده اند به همین دلیل نفت به صورت طبیعی به سطح زمین نمی رسد. در نتیجه حضور مهندسین بهره برداری از نفت اجتناب ناپذیر است. افرادی که دانش علمی و اصولی تری از بهربرداری از مخازن نفتی دارند.

دروس تخصصی:

مکانیک سیالات دو فازی،‌ اصول ژئوفیزیک اکتشاف،‌مهندسی مخازن ، مهندسی حفاری،‌ عملیات بهره برداری، روش های افزایش و برداشت مخازن، تخمین مخازن در چاه های اکتشافی، آزمایشگاه نفت.

گرایش مهندسی مخازن:

این گرایش به مقدار نفت در اعماق زمین می پردازد اینکه چه مقدار نفت و گاز داریم ؟ و چه مقدار آن قابل دسترسی می باشد؟ و با چه سرعتی می توان از مخازن برداشت کرد؟ فشار، دما ،‌عمق مخازن از مسائل مهم این گرایش است.

دروس تخصصی:‌

مکانیک سیالات دو فازی، انتقال جرم، ترمودینامیک، مهندسی مخازن، مطالعت مخازن، عمیلات بهرهبرداری، روش های افزایش و برداشت و غیره

توانایی های لازم:

علاوه بر دو درس ریاضی و فیزیک که دو درس پایه تمامی رشته های مهندسی  از جمله نفت است ، درس زبان انگلیسی نیز در این رشته اهمیت ویژه ای دارد نوع کار دشوار و سنگین است و اکثرا در خارج شهر و دور از خانه می باشد.

موقعیت شغلی در ایران:

قطعا اولین بازار کار متخصصان این رشته وزارت نفت می باشد. البته دانشگاه صنعت نفت دانشجویان این رشته را بورسیه نمی کنند . البته اگر سطح آنها بالا باشد آنها را جذب خواهد کرد.صنایع شیمیایی که در شرکت های خصوصی وجود دارد بازار کار دیگری برای این فارغ التحصیلان می باشد.

 • برچسب ها :

 • 5 + 1 =

  برای دریافت رایگان نکات کنکوری کافیست مشخصات خود را به شماره 09121247864 پیامک کنید ! و پیامک های ما رو رایگان بخونید

  نماد اعتماد الکترونیکی بانک ملت به پرداخت ملت سازمان سنجش و آموزش کشور وزارت آموزش و پرورش وزارت علوم و تحقیقات و فناوری
  به ما امتیاز دهید