.

فرهیختگان شریف مهر - کنکور 96 - مشاوره تحصیلی 95
کانال تلگرام ما

لیست قیمت فرآیندپاسخ

لیست قیمت محصولات آموزشی فرهیختگان شریف مهر
موسسه خیریه محک
قانون مندی کسب و کار اینترنتی
خرید آنلاین محصولات
ریاضیات رشته ریاضی
ریاضیات رشته تجربی
خرید آنلاین محصولات فرهیختگان شریف مهر
خرید آنلاین محصولات فرهیختگان شریف مهر
خرید آنلاین محصولات فرهیختگان شریف مهر
خرید آنلاین محصولات فرهیختگان شریف مهر
خرید آنلاین محصولات فرهیختگان شریف مهر
خرید آنلاین محصولات فرهیختگان شریف مهر
خرید آنلاین محصولات فرهیختگان شریف مهر
خرید آنلاین محصولات فرهیختگان شریف مهر
منو سایت
نماد ساماندهی
logo-samandehi
نماد اعتماد موسسه
فرهیختگان شریف مهر
موسسه فرهیختگان شریف مهر
شماره ثبت موسسه: 29912
سال تاسیس: 1391

استعلام موسسه از ثبت اسناد كشور


فرهیختگان شریف مهر
رتبه وبسایت
Check PageRank
رسانه تصویری سایت
رسانه تصویری فرآیند پاسخ
ما را دنبال کنید
فرهیختگان شریف مهر فرهیختگان شریف مهر فرهیختگان شریف مهر فرهیختگان شریف مهر فرهیختگان شریف مهر فرهیختگان شریف مهر فرهیختگان شریف مهر فرهیختگان شریف مهر
محصولات انتشارات برد دکتر چلاجور
خرید کتاب های انتشارات برد دکتر چلاجور
برترین و خلاصه ترین جزوه ریاضی
برترین و خلاصه ترین جزوه ریاضی تند آموز کشور
عضویت در خبرنامه

برای دریافت آخرین مطالب در ایمیل خود کلیک کنید

فرهیختگان شریف مهر فرهیختگان شریف مهر فرهیختگان شریف مهر فرهیختگان شریف مهر

لطف می‌کنید خودتان‌ را معرفی کنید؟

من سیدمسعود مرتضوی هستم؛ رتبه ۱۱ کنکور سراسری در رشته علوم انسانی و دانشجوی دانشکده حقوق دانشگاه تهران.
آقای مرتضوی، خیلی از داوطلبان کنکور، نمی‌دانند و این نگرانی‌ را دارند که مطالعه دروس پایه‌ را از کی و کجا شروع کنند، شما چه توصیه‌ای به این دوستان دارید؟

دروس پایه یعنی بیشتر دروس سال‌های دوم و سوم دبیرستان، دست‌کمی از دروس سال پیش‌دانشگاهی در سوالات کنکور ندارد و مجموع سوالاتی که از این دو سال طرح می‌شد حتی بیشتر از کتاب‌های پیش‌دانشگاهی است بنابراین به هیچ وجه نباید آنها را دست‌کم گرفت اما اینکه بهتره از کی شروع کنند کاملا بستگی به خود داوطلب دارد. خود داوطلب باید ببیند آیا می‌تواند همه این دروس و کتاب‌های حجیم‌شان را در طول یک سال پیش‌دانشگاهی به‌طور کامل و دقیق بخواند یا نه؟ اگه این توانایی‌ را در خودش می‌بیند توصیه من این است که وقتش‌ را صرف درس‌های کنکور نکند و فقط در حد آوردن یک نمره مناسب در امتحانات نهایی مطالعه کند و در بقیه اوقاتش برود سراغ کارهایی که دوست دارد انجامشان بدهد و فکر می‌کند در آن زمینه‌ها استعداد دارد. متاسفانه کنکور باعث شده تا خیلی از ما جوان‌ها یک تا دو سال ارزشمند از زندگی‌مان را قبل از کنکور صرف تست‌زنی و چند بار خواندن کتاب‌ها و حفظ مطالب بکنیم که به نظرم قسمت زیادی از این وقت تلف می‌‌شود و خیلی از استعدادها هم همین طور تلف می‌شوند. نمی‌گویم که کتاب‌ها به درد نخور و غیر مفید هستند ولی واقعا ارزش بیشتر از دو بار خواندن را ندارند، یاد گرفتن مطالبشان خیلی مفید هست اما حفظ کردن خیلی از مطالب به خصوص آن درس‌هایی که در رشته مورد علاقه داوطلب هیچ جایی ندارد، صرفا تلف کردن وقت است. بنابراین به داوطلب‌ها توصیه می‌کنم ببینند نقاط قوتشان در دروس کجاست؟ اگر در یکی، دو درس مشکل اساسی دارند، سعی کنند و در سال‌های پایه برطرفش کنند. برای مثال معمولا داوطلبان در درس‌هایی مثل عربی یا ریاضی مشکل دارند. پیشنهاد می‌کنم این مشکل را در کتاب‌های پایه تا قبل از سال آخر برطرف کنند. به علاوه اینکه اگر می‌بینند که نمی‌توانند در طول سال پیش‌دانشگاهی به طور مداوم هفته‌ای حدود ۴۰-۳۵ ساعت مطالعه کنند، مطالعه کتاب‌های حجیم و وقت‌گیری مثل تاریخ و جغرافیا را برای راحت‌تر کردن کار در سال آخر شروع کنند. البته این توصیه مربوط به افرادی است که می‌خواهند در کنکور، رتبه‌های بالا را کسب کنند و در رشته‌ها و دانشگاه‌های تاپ کشور درس بخوانند.

 به نظر شما، داشتن هدف و انگیزه در موفقیت داوطلبان چه نقشی دارد؟

در نظر داشتن هدف یک محرک است که آدم‌ را در هر مرحله از زندگیش به پیش می‌برد. وقتی هدف مشخص باشد آدم می‌داند که به کجا می‌خواهد برود و متوجه می‌شود کارهایی‌ را که دارد انجام می‌دهد عبث و بیهوده نیست. به علاوه وقتی یک نفر هدف داشته باشد سعی می‌کند راه درست و مستقیم رسیدن به آن را هم پیدا کند. فرض کنید در یک شب تاریک اگر هیچ نوری نباشد و یک کسی را مثلا در یک بیابان رها کنند، نمی‌داند چطور خودش را نجات بدهد اما وقتی یک سوسوی چراغی را از دور ببیند و بداند که باید به آنجا برسد خیلی زودتر و با آرامش خاطر و با کمترین هزینه به مقصودش می‌رسد.
 داوطلب‌ها هم همین‌طور اگر هدفشان از کنکور دادن و قبول شدن در رشته و دانشگاهی که دوست دارند و آینده‌ای که مد‌نظرشان هست را مدام جلوی چشمان‌شان نداشته باشند و به آن فکر نکنند مثل همان کسی هستند که چراغ را نمی‌بینند و قطعا با سختی بیشتر و هزینه بیشتر به مقصودشان می‌رسند یا شاید هم نرسند.
 این داشتن هدف وقتی خودش را به خوبی نشان می‌دهد که شما در طول یک سال باید به طور مداوم هفته‌ای بیشتر از ۳۰ ساعت درس بخوانید و به خصوص بعضی درس‌هایی که از آنها متنفرید بازدهی مطالعه را هم خیلی بالا می‌برد و باعث می‌‌شود تا مطالب در ذهن خیلی بهتر ثبت بشود. یک محرک خیلی خوبیه و توصیه می‌کنم دوستان داوطلب، افق‌هایشان را مدام در ذهن بیاورند و به آنها فکر کنند. (البته نه خیلی زیاد!) یک چیزی را یادتان باشد، از یک نقطه هزاران خط می‌گذرد اما از دو نقطه فقط یک خط.
موسسات کنکور چطور؟ آیا به نظر شما، اینکه یک نفر به صرف شرکت در کلاس‌های کنکور یا آزمون‌های موسسات مختلف به موفقیت در کنکور اطمینان داشته باشد درست است یا نه؟ و موسسات چه نقشی می‌توانند در این قضیه داشته باشند؟

من خودم در هیچ موسسه‌ای نبودم و شرکت نکردم. فقط در یکسری آزمون‌های آزمایشی شرکت کردم که می‌گویند اسمش را نبرم (سنجش). این موضوع باز هم بر‌می‌گردد به خود داوطلب و نقاط ضعفی که دارد و البته رتبه‌ای که می‌خواهد کسب کند. اگر رتبه تاپ می‌خواهد و در یکی، دو درس خیلی ضعیف است، حتما در کلاس‌های موسسات یا کلاس‌های خصوصی شرکت کند یا از معلم اون درس‌ها در مدرسه بخواهد که کمکش کند وگرنه خیلی لازم نمی‌بینم و همان خواندن کتاب‌ها کافیست. آزمون‌های موسسات مختلف هم از این جهت می‌تواند به داوطلب کمک کند که خودش‌ را با بقیه مقایسه کند و جایگاه خودش‌ را میان رقبا (یا به قولی رفقا) پیدا کند. اینکه درس‌ها را با چه عمقی خوانده، اینکه کجاها بیشتر باید کار کند، اینکه نمره ترازش و رتبه‌اش چند است خیلی مهم است و توصیه می‌کنم که دوستان داوطلب در آزمون‌های یکی از سازمان‌ها شرکت‌کنند و خودشان را بسنجند.
 اما مشاوره مهمترین عامل در موفقیت افراد در کنکور است البته در رشته علوم انسانی. اگر داوطلب در بعضی دروس مشکل پایه‌ای نداشته باشد با یک مشاوره خوب آن هم نه لزوما با مشاور موسسات بلکه مشاور مدرسه‌شان (البته اگر مشاور کاربلدی باشد) به نتیجه دلخواهش می‌رسد. شما فرض کنید یک گنجشک که از پنجره وارد یک اتاق در بسته‌ای می‌‌شود، راه برگشتن را بلد نیست و مدام خودش را به در و دیوار می‌زند و زخمی می‌‌شود و آسیب می‌بیند تا بالاخره از اتاق می‌پرد بیرون و شاید هم نتواند برود بیرون. داوطلب‌ها هم شبیه همین گنجشک هستند که به هر حال دچار مساله کنکور سراسری شدند که با کمک مشاوره می‌توانند به راحتی پنجره خروج از این مساله را پیدا کنند و به آسانی به هدفشان برسند.
 در مورد روش مطالعه نظرتان چیست؟ بهتر است که داوطلبان کتاب‌ها را چطور مطالعه کنند؟

فکر می‌کنم دوستان عزیز با داشتن یک مشاوره خوب، مطالعه زیاد کتاب‌های درسی و تست زدن برای سنجیدن خودشان و پیدا کردن نکاتی که نا‌دیده گرفتند، به رتبه مطلوب خود در کنکور می‌رسند. مطالعه زیاد کتاب‌ها اگر با خلاصه‌نویسی دروس همراه باشد بهترین نتیجه را می‌دهد. البته این خلاصه‌نویسی که من می‌گویم فرق می‌کند با صرفا یادداشت نکات مهم. بلکه خلاصه‌نویسی که همه نکات مهم کتاب را در خود گنجانده باشد به‌طوری که افراد بتوانند کتاب را بگذارند کنار و فقط از روی دفتر خلاصه‌نویسی‌شان مطالعه کنند.
حرف آخر؟

در آخر صمیمانه آرزوی موفقیت می‌کنم برای کنکوری‌های عزیز. امیدوارم نقش جادویی توکل را از یاد نبرند. توکل نه به معنای سپردن کارها به خدا و خلاصه، هرچه پیش‌آید خوش آید، بلکه به این معنا که هدفشان را دقیق و روشن مشخص کنند، برنامه‌ریزی دقیق و درستی برای رسیدن به مطلوب‌شان داشته باشند و برای رسیدن، نهایت همت و تلاش‌شان را انجام بدهند و در نهایت نتیجه کار را بسپارند به دست پروردگار مهربان.


  • 7 + 2 =

    برای دریافت رایگان نکات کنکوری کافیست مشخصات خود را به شماره 09121247864 پیامک کنید ! و پیامک های ما رو رایگان بخونید

    نماد اعتماد الکترونیکی بانک ملت به پرداخت ملت سازمان سنجش و آموزش کشور وزارت آموزش و پرورش وزارت علوم و تحقیقات و فناوری
    به ما امتیاز دهید